Przejdź do treści

Odwiedziny nietoperza ( w domu, szkole, miejscu pracy)

Zdarza się, że przypadkowo odwiedzi nas nietoperz w domu, szkole czy w miejscu pracy. Miejmy świadomość, że jest on w naszym domu bardziej przestraszony od nas. Dajmy mu szansę wrócić do swojego miejsca schronienia.

Jeśli nietoperz wleci do naszego mieszkania latem, należy umożliwić mu opuszczenie go jeszcze tej samej lub najbliższej nocy.

Nie wypuszczajmy nietoperza w ciągu dnia!

Praktycznie najlepiej postąpić tak: zamknąć drzwi do pozostałych pomieszczeń, otworzyć szeroko okno, zgasić światło, czekać aż sam wyleci, upewnić się, że na pewno opuścił nasze mieszkanie. Latającego nietoperza nie należy się bać! Na pewno nas nie zaatakuje i nie usiądzie na nas.

Nietoperza znalezionego zimą a zwłaszcza w czasie mrozu, najlepiej przekazać specjalistom. Jeśli takiej możliwości nie mamy, należy przenieść go w bezpieczne nie ogrzewane, ale też i nie przemarzające miejsce o temperaturze 0 – 10° C (strych, piwnica itp.), skąd sam będzie mógł się wydostać np. przez otwarte okno. Nie każdy nietoperz znaleziony zimą w budynku potrzebuje pomocy. Jeśli zimuje w bezpiecznym miejscu o odpowiednio niskiej temperaturze i z możliwością swobodnego opuszczenia kryjówki, pozwólmy mu przeczekać ciężki zimowy okres!

Zwierzaka, któremu chcemy pomóc, najlepiej chwytać w skórzanej rękawiczce lub przez grubszą tkaninę, tak by nie spowodować u niego obrażeń ale i nie narazić się na ukąszenie czy podrapanie. Dobrym sposobem jest nakrycie nietoperza tekturowym pudelkiem i umieszczenie go w środku za pomocą tekturki wsuniętej od spodu. Szczególną uwagę należy zwrócić na sposób zamknięcia pudełka, bo zwierzęta te potrafią przeciskać się przez wąskie szczeliny i łatwo mogą się z niego wydostać, jeśli pudełko będzie źle zamknięte bądź otwory wentylacyjne będą zbyt duże. Nie należy samemu opiekować się znalezionym osobnikiem, ponieważ wymaga to fachowej wiedzy. Nietoperze są owadożerne więc nie próbujmy ich w domu dożywiać chlebem, serem czy mlekiem. Bardzo pożyteczne byłoby zrobienie dokumentacji fotograficznej zwierzaczka a w szczególności ujęcia, na którym widoczny byłby pyszczek  i uszy oraz odnotowanie daty, miejsca i okoliczności znalezienia. Specjalista, któremu przekażemy nietoperza, oznaczy gatunek, określi jego stan i będzie wiedział, gdzie go uwolnić lub jak mu pomóc. Informacje o znalezionych nietoperzach  i miejscach ich kolonii są gromadzone i wykorzystywane w celach naukowych, służą do lepszego poznania tych maleńkich ssaków. Jeśli przy łapaniu nietoperza doszłoby do przypadkowego pokąsania lub podrapania należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, innym lekarzem medycyny lub placówką służby zdrowia. W  przypadku gdy zwierzę (po pokąsaniu lub podrapaniu) zostało schwytane  lub padło należy niezwłocznie skontaktować się z powiatowym lekarzem weterynarii, który zdecyduje o potrzebie prowadzenia obserwacji lub szczegółowych badań laboratoryjnych. Unikajmy więc bezpośredniego kontaktu z przypadkowo znalezionymi zwierzętami dziko żyjącymi. Nietoperze podobnie jak wiele innych gatunków zwierząt dziko żyjących a niekiedy i domowych może być nosicielami różnych chorób.

Są osoby, które nietoperzy się obawiają, ale większość stanowią te które dumne są z posiadania ich gniazd. Dodać należy, że zbyt często spotykamy się    z mitami i zabobonami dotyczącymi tych niezwykle pożytecznych stworzonek.

Ciągle rozpowszechnia się, że nietoperze wkręcają się ludziom we włosy. Jest to oczywiście nieprawdą! Prawda jest taka, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż za sąsiadów mamy nietoperzy. One w dzień śpią a jak my śpimy to one poszukują dla siebie pożywienia. Kolonie nietoperzy można odnaleźć stosując specjalistyczny sprzęt do przetwarzania ultradźwięków na dźwięki słyszalne dla ludzi. Możemy też ją zlokalizować po guanie czyli odchodach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *